Nejlepším řešením je nechat si šperky vyčistit u klenotníka. Pro většinu z nás je to finanční zátěž, a proto volíme cestu domácím čištěním
Stříbro – existuje několik různých, osvědčených způsobů čistění. Nejčastějším poškozením u stříbra je zčernání. V drogerii si můžeme zakoupit speciální roztok, máte tak jistotu že se povrch nenaruší. K dostání jsou také speciální hadříky, které jsou napuštěné látkou, která šperk vyčistí.
Další známou metodou je jedlá soda a alobal. Dále zubní pasta nebo prášek do pečiva smíchaný s vodou. Pomocníkem může být i sůl. Stačí vystlat nádobu alobalem, přidat lžíci soli a zalít dvěma deci vařící vody. Vložte šperk a nechte působit, dokud nebude stříbro čisté. Stejným způsobem můžete vyčistit také stříbrně příbory.
Varianta čištění popelem je také účinná. Stačí popel nasypat na hadřík a mírným tlakem šperk otírat.
Také octový nálev nám pomůže. Do necelého litru vody přidejte lžíci octa. Nechte působit 15 minut.
Zlato – jeho čištění je o něco jednodušší, než u stříbra. Nereaguje totiž na vnější vlivy. Stačí si nachystat mýdlo a měkký kartáček. Zlatý šperk můžete také povařit ve vodě se saponátem, dodáte tím šperku krásný lesk. Na zlatém šperku můžete objevit skvrny, které mají namodralou až nazelenalou barvu. V tomto případě nám pomůže kyselá tekutina, například citronová šťáva.
Bižuterie – právě u ní se stane, že nám rychle zajde. Není to ovšem důvod jí vyhazovat. Zkuste mycí prostředek na nádobí smíchat s horkou vodou. Nechte v něm bižuterii asi tak hodinku. Poté by se měla opět krásně lesknout. Jelikož bižuterie není pevná jako šperky z drahých kovů, raději se vyhněte situacím, během kterých by se mohla poškodit. Před spaním si bižuterii sundejte, to platí i před koupáním.
Pokud vlastníte šperky s kameny, nechte čištění raději na profesionálech. Neměli by se vařit ani zalévat horkou vodou. Může se stát, že kameny změní svůj povrch a lesk.