Kořenka, doplněk, který bereme v kuchyni jako naprostou samozřejmost. Potřebujeme ochutit pokrm a naše ruka automaticky sáhne po kořence.
Tyto malé nádobky, ale nejsou jen účelové . Mohou se totiž stát krásným doplňkem každé kuchyně. Zakoupit je totiž můžete v těch nejrůznějších provedeních a designech.
Samozřejmé je, že prvotním úkolem kořenek je uchování vzhledu a hlavně vůně koření. Důležitý je, ale i jejich vzhled. Kořenky naleznete nejen do klasicky zařízených kuchyní, ale možnost velkého výběru mají i majitelé těch nejmodernějších kuchyní.
Zastánci klasického vzhledu, sáhnou nejspíš po dřevěných kořenkách. Na chatách a chalupách se budou skvěle vyjímat staré keramické kořenky. Ty mohou být v kuchyni opravdovým skvostem. Do moderních kuchyní asi zvolíte čisté linie nerezových nebo skleněných kořenek. Každopádně si každý pří výběru přijde na své.
Kreativní jedinci si mohou kořenky vytvořit sami. Pokreslíte-li skleněné lékovky, budete mít originální kořenky.
Podle velikosti kuchyně zvolte i kořenky. Závěsné programy vám ušetří místo. Nádobky na otočném stojanu zase budou zajímavou ozdobou kuchyňské linky. Keramické kořenky umístěte na dřevěnou polici.
Jak byste měli koření skladovat?
Pokud máte koření v čirých kořenkách, nevystavujte je přímému světlu. Koření totiž pak ztrácí svou přirozenou barvu. Stejně tak důležité je, aby nádobky byly dobře hermeticky uzavřené. Koření, které ztratí svou původní vůni, vám už nebude k ničemu. Stejně tak, jako koření, které bude navlhlé.
Pokud potřebujete koření mleté, například koriandr, kardamon nebo anýz a nechcete ho kupovat dopředu, podrťte je v hmoždíři až těsně před použitím. Zachová si totiž svou aromatickou vůni. Pokud je namleté dlouho dopředu, ztrácí nejen své aroma, ale i chuť.