Každý z nás si odkáže vybavit svou základní školu. Někdo na ni má negativní vzpomínky, někdo pozitivní. Ale my bychom se dnes rádi zaměřili na to, jak vůbec vypadají školy na jiných kontinentech, protože ne každá škola je jako ta česká.
Velká Británie
Nemusíme zacházet nikam daleko, abychom objevili úplně jiný systém školství. Velká Británie je hlavně známá tím, že na školách jsou žáci povinni nosit školní uniformy. Toto nařízení má předcházet šikaně kvůli majetnosti rodiny, která se ukáže na tom, jaké oblečení člověk nosí.
Děti začínají chodit do školy už v pěti letech, a proto také ze školy i dřív vycházejí. A žáci také mohou po druhém stupni školy (secondary school) navštěvovat tzv. college, což je přípravná škola na univerzitu.
USA
Americké školy mají také jiný systém, i přesto, že původní mateřská země USA je Velká Británie. Žáci po základní škole (elementary school) navštěvují střední školu (high school), která plní podobnou funkci jako gymnázia. Poté se studenti rozhodnou, na jakou vysokou školu a na jaký obor se chtějí přihlásit.
Důležitou částí každého amerického studenta je tzv. prom night (u nás maturitní ples), kdy se dívky strojí do obrovských šatů a doufají, že se stanou královnou plesu. To můžeme vidět prakticky v každém americkém filmu pro teenagery.
Korea
Korejské školy si stejně jako Britské školy žádají uniformy. A také ze stejného důvodu. Na korejské děti je vyvíjen opravdu vysoký tlak a vysoké nároky na učení. Je běžné, že studenti spí o krátkých přestávkách ve škole, protože se celou noc učili a dohánějí spánek přes den.
Dalším rozdílem je také rozvrh dětí ve škole. U nás si dítě ve škole odsedí plus mínus šest hodin ve škole a pak má volno. Na rozdíl od něj má korejské dítě naplánovaný celý den, kdy si odsedí těch několik hodin ve škole, pak má nějaký zájmový kroužek (často to je hudební nástroj nebo výtvarné umění) a pak jde zpět do školy do knihovny se učit věci navíc, protože bez nich nemůže mít dobré známky.