Lidé jsou čím dál vynalézavější. V dobách socialismu někteří z nás žili v přesvědčení, že zanedlouho poručíme větru, dešti. V Norsku (přesto, že je to království) šli ještě o kousek dál. Rozhodli se, že budou skladovat vítr. Pokud si významně ťukáte na čelo, tak s tím ještě chvilku počkejte. Je to docela jednoduché.
o Ostrov Utsira se vyznačuje především tím, že je tu větrno.
· Někdy více a někdy méně.
· Větrno je ale téměř pořád.
o Proto by bylo přímo hříchem tento přírodní jev nevyužít k ekologické výrobě elektrické energie.
Větrné elektrárny jsou tu téměř na každém kroku. Problém může nastat ve dnech, kdy výjimečně nefoukne ani vánek. Nebo ve dnech, kdy je prostě vítr natolik silný, že ho turbíny větrných elektráren nepojmou. Přebytek, který vznikne za běžných větrných dnů, se prostě přemění na vodík, který se dá použít jako palivo. Tento nejlehčí plyn je odchycen a uzavřen do speciálních nádob. Každá nádoba je zásobníkem energie, kterou potřebuje deset běžných domácností na dva dny.
Byl to rozhodně dobrý nápad
Instalace větrných elektráren měla ve svých začátcích i dost odpůrců z řad místních obyvatel. Měli obavy především o ptáky, kterých je na ostrově tři sta sedmnáct druhů. Panovaly obavy o jejich životy, které by mohli ztratit mezi lopatkami větrných turbín. Po čase se ukázalo, že obavy byly naprosto zbytečné. Za dobu působení větrných elektráren neuhynul jejich přičiněním ani jeden opeřenec. Další obavu měli obyvatelé ostrova z hluku, který budou větrné elektrárny způsobovat. Ani to se neukázalo jako problém. Výstavba větrných elektráren se naopak projevila jako ostrovu prospěšná. Místní si začali pochvalovat stále čisté životní prostředí.
· Ostrov Utsira se také tímto projektem stal známějším turistickým cílem.
· Zvědaví návštěvníci přinášejí na ostrov vítané finanční prostředky.