Nejen u nás v České republice začíná být voda vzácná. Mnohem horší je to v extrémních podmínkách, kde kapka vody vyvažuje hroudu zlata. Přežít tam bychom my lidé asi neměli šanci, protože se bez vody obejdeme jen několik málo dní. Jsou ale živočichové, kteří se s nedostatkem vody docela dobře vypořádají.
V pouštích, kde najdeme nejméně vody, protože tam skoro vůbec neprší, bývá teplotní rozdíl mezi povrchem a hlubšími vrstvami velký. Na povrchu může být písek teplý až 60°C, v hloubce jednoho metru už může mít teplotu jen 10°C. Pouště ovšem nejsou úplně mrtvé, i když tam rozhodně nežije tolik živočichů jako jinde. Zvířata, která tam žijí, se musela adaptovat po stovky generací. Ty, které se přizpůsobili těžkým podmínkám, se museli naučit co nejvíce snížit ztráty vody v těle. Některé si teď představíme.
TARBÍKOMYŠ
V poušti sbírá semena a rostlinky, které mají aspoň trochu vody, a z nich pak žije několik let. Sacharidy ze semen těmto zvířátkům dodávají energii. Navíc se vůbec nepotí a ještě jim k tomu chybí slinné žlázy. Dlouhý průchod z plic k nosu jim ještě k tomu zaručuje, že vodní pára, která je obsažena v dechu, cestou kondenzuje na sliznici, a tak voda z dechu zůstane v jejich těle. Takto dokážou žít celý svůj život, který trvá asi 10 let. Za tu dobu se nemusí ani jednou napít.
ŠTÍŘI
Tito členovci také museli upravit svůj život v poušti. Jejich těla jsou složena z nerozpustné látky, která zabraňuje přebytečnému odpařování tekutin.
BROUK POTEMNÍK
Tito brouci se po ránu staví na vrcholcích písečných dun hlavou směrem dolů. Takto čekají, až od moře přijde mlha, která se jim na krovkách bude srážet a voda jim steče přímo k ústům. Jedna kapka rosy jim pak vystačí na celý den.
KOČKA POUŠTNÍ
Tato kočka získává veškerou vodu, kterou potřebuje, z jídla. Její jídelníček se skládá především z hlodavců, ptáků, plazů a malých zvířat.
ANTILOPA ADAX
Pokud má nedostatek vody, dokáže si zmenšit játra a srdce, čímž méně dýchá a tím pádem ztrácí méně vody. Bez vody tak přežije až půl roku.
MOLOCH OSTNITÝ
Tato ještěrka sbírá vodu z ranní rosy díky svým ostnům, které je také díky svým kanálkům udrží nějakou dobu. Voda pak těmito kanálky steče přímo do úst ještěrky.
VODNÍ ŽÁBA
Ta uchovává vodu ve svém močovém měchýři, díky níž zvětší svoji velikost až na dvojnásobek. V období sucha vodu do svého těla absorbuje skrz propustnou membránu měchýře. Bez vody tak vydrží až pět let.